Historická trasa

ITINERÁŘ

Start (7:00 - 10:00): budova gymnázia

Vlastní značení: Od budovy gymnázia se vydáme z kopce přes park a přes most. Pokračujeme bezpečně přes Plasy. U obchodu COOP přecházíme a kolem pošty pokračujeme směrem k vlakovému nádraží.

Červená turistická značka: Vystoupáme kopec k vlakovému nádraží a kolem něj pokračujeme po červené turistické značce. Ta nás zavede k silnici Lesní, kde odbočíme vlevo. Dále stoupáme asi 600 m k lesní cestě, po které pokračujeme 1, 5 km. Na rozcestí Habrový dolík odbočíme doprava a vzápětí asi po 150 m odbočíme vlevo.

Vlastní značení: V následujícím úseku se pozorně držíme vlastního značení. Procházíme lesem asi 800 metrů po rovině, poté odbočujeme doleva a nerovnou cestou se vracíme opět na rozcestí, kde se napojujeme na červenou turistickou značku.

Červená turistická značka: Následující dva kilometry procházíme lesem po červené turistické značce až na rozcestí U Mrtníku, kde nás čeká první samokontrola.

1. Samokontrola – rozcestí U Mrtníku (7,8 km) – opište do průvodky – Od jakého roku existuje první zmínka o obci Mrtník?

Červené místní značení: Od rozcestí pokračujeme vlevo asi 250 m po silnici, kterou opatrně přejdeme. Dále jdeme vpravo kolem kaolinového lomu Kaznějov. (Právě jeho rozšíření znemožnilo zkopírovat trasu z prvního ročníku pochodu dokonale). Po panoramatech kaolinového lomu přicházíme na lesní rozcestí, kde odbočíme vlevo. Po dalších 500 metrech odbočíme vpravo a pokračujeme po červeném místním značení. Za 700 metrů se dostaneme na rozcestí U Mezníků, kde stále následujeme červenou značku. Za 2 km se dostaneme až na rozcestí Modrý kříž, kde nás čeká druhá samokontrola.

2. Samokontrola – rozcestí Modrý kříž (13 km) – opište do průvodky – Jak se na tomto místě označuje Bod záchrany?

(Alternativní pokračování: Je možné si trasu asi o 2,5 km prodloužit a podívat se na Severní a Jižní jámu (bývalé oprámy v Horní Bříze). Pokračujeme tedy po naučné stezce Horní Bříza – od Modrého kříže vlevo do lesa. Sledujeme naučnou stezku, která nás opět zavede na červenou značku, s kterou budeme pokračovat do cíle.)

Červené místní značení: Od Modrého kříže pokračujeme rovinou až do Horní Břízy. Sledujeme červené značení, které nás zavede až k Muzeu Horní Bříza. Zde se vydáme vlevo a za asi 250 m se dostáváme do cíle trasy.

Cíl (15,6 km): kulturní dům Klub Horní Bříza do 16:00

Trasu na motivy prvního ročníku připravil Mgr. Jícha (trasu prvního ročníku z roku 1984 vytvořil Mgr. Oravec) a označili studenti 1. ročníku a Mgr. Bartůšková

Upozornění: Každý se účastní pochodu na vlastní riziko!


39. ročník | 6. 4. 2024