Hromnické jezírko

Hromnické jezírko (nebo také nazýváno Červené jezírko) je přírodní památka, která je evropským unikátem, nacházející se v katastru obce Hromnice. Jezírko má šířku 130 m, délku 190 m a hloubku až 18 m. Vzniklo 60 m pod úrovní okolního terénu závalem odvodňovací štoly krátce po zastavení těžby břidlice.

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto na první pohled sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu.

Jezírko je památkou na těžbu břidlice, která je zmiňována již roku 1578. Od středověku sloužila břidlice k výrobě kamence, který byl používán jako bělidlo v textilní výrobě. Na začátku 19. století byla objevena možnost z hromnické břidlice získávat dýmavou kyselinu sírovou, lidově zvanou vitriol a v chemickém průmyslu také oleum. Před 150 lety zde jezdila důlní technika a pracovaly stovky lidí.

Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých – Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Původně chtěl vybudovat kostel, místní ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.