S chutí na cestu...

34. ROČNÍK - dokonalé počasí i turisté

02.04.2017 18:24

Milí turisté, účastníci pochodu Gympl na cestách,

děkujeme za vaši dlouholetou přízeň našemu pochodu. Šest připravených tras a krásné počasí způsobilo, že na včerejší 34. ročník vás přišlo 2 460! Jsme velmi rádi, že první dubnová sobota je i pro vás tradiční termín, kdy se projít probouzející se jarní přírodou okolím Plas. Je příjemné slyšet, že jste byli spokojeni s trasami, značením, s připravenými ohništi, s hrami pro malé dětičky, se slušnými a přívětivými studenty našeho Gymnázia . Za organizační tým můžu sdělit, že všichni organizátoři jsme se velmi snažili. Ráda bych takto poděkovala vyučujícím , kteří trasy připravili, označili a zajistili organizaci, PaedDr. I.Bicanové, Mgr. V.Votíkové, Mgr. Š.Nové, Mgr. J.Motisovi, Mgr. K.Chocholatému. Dále studentům 2. ročníku a sexty, kteří se podíleli na jejich značení, odstartovali vás, napsali vám diplomy, přivítali vás v cíli a odměnili dárkem – diplomem, skleničkou, propiskou nebo bločkem, vždy s logem pochodu.

V této souvislosti musím zmínit, že i když značení tras bylo zkontrolováno den před pochodem (a doplněny stržené cedule), tak v hodinách před pochodem někomu udělalo radost pokazit znovu naše značení trasy 15 km a strhnout cedule v Lipové ulici v Plasích a u Lomanského rybníka při odbočce na žlutou značku. Trasy byly ale podrobně popsány v průvodkách, a díky tomu se snad nikdo neztratil.

Změnou letos bylo místo startu, před budovou Gymnázia. Výstup do kopce byl na rozehřátí před vlastním pochodem. Velké parkoviště umožnilo více prostoru u startovacích stolků. Pokud jste se ocitli ve frontách na startu a v cíli, pokusíme se příští rok snížit čekací doby.

Podle prvních ohlasů myslím, že všechny trasy se vám líbily. Je těžké odpovědět na otázku, kterou bych si vybrala já sama. Šestikilometrová trasa - ta je stále stejná, vhodná pro kočárky, bez kopců, přírodou, s hrami pro děti, buřtíky. Již třetí rok připravujeme dvě trasy podobné délky, 9 km a 10 km, aby se počet zájemců rozdělil. Kratší z nich procházela kolem Střely s nádherně modrými květy podléšek, podcházela technicky zajímavý most u Nebřezin a zajímavý byl i návrat kolem plochy plaského letiště. Trasa 10 km přilákala tradičně nejvíce zájemců, občerstvení v hospodě v Nebřezinech bylo bezkonkurenční. Děkujeme ochotnému personálu za vstřícnost. Na trase 15 km bylo nejvíce vlastního značení, lesní cesty s výhledy na Střelu, otevřené Muzeum těžby borové smoly v Lomanech (děkujeme za ochotu p. J.Čihákové) a návrat kolem plochy plaského letiště do Plas. Trasa 25 km vedla po Naučné stezce Ludvíka Očenáška přes Lomany do Dolní Bělé proto, že letos uplynulo 145 let od narození tohoto českého vynálezce, technika a rodáka. Tato stezka byla otevřena již v roce 1937. I cyklotrasa byla zajímavá, členitá a na její přípravě se podílel p. M.Štefl a hlavně se jí zúčastnilo historicky nejvíce cyklistů.

Na závěr bych velmi ráda poděkovala autorovi webových stránek pochodu Václavu Jíchovi za jeho nápady, podněty, úpravy mapek tras a průvodek s QR kódy do mobilní aplikace.

Milí turisté, pokud se chcete podělit o zajímavé fotky, mohou být vystavené ve Fotogalerii našeho pochodu. Stačí nám je zaslat na e-mail info@gymplnacestach.cz. Těšíme se na vás příští rok, v sobotu 7. 4. 2018.

Za organizátory pochodu Mgr. J.Domabylová